O knjižnici

Šolska knjižnica Osnovne šole Apače, ki je pomemben dejavnik življenja in dela naše šole, deluje na matični šoli in Podružnici Stogovci. Člani knjižnice so vsi učenci, učitelji in delavci šole. Knjižnica se nahaja v pritličju šole in je osrednji prostor, ki vabi uporabnike. Na eni strani je povezana z večnamenskim prireditvenim prostorom, ki služi tudi kot čitalnica, na drugi pa z računalniško učilnico. V knjižnici sta učencem na voljo tudi dva računalnika in tiskalnik, ki jim omogoča, da si v manjšem obsegu kaj natisnejo. Tukaj so poleg knjižničnega gradiva na enem mestu zbrani tudi neknjižni mediji in učna tehnologija. Knjižnično gradivo je v prostoru razporejeno po principu prostega pristopa, saj učence tako vzpodbujamo k samostojnemu iskanju gradiva. Leposlovno gradivo je urejeno po abecedi priimkov avtorjev ter starostnih stopnjah. Strokovna literatura je urejena po univerzalni decimalni klasifikaciji (UDK). Knjižnična zbirka zajema predvsem otroško, mladinsko leposlovje in strokovno literaturo, gradiva za pouk, strokovno literaturo s področja vzgoje in izobraževanja ter gradiva, ki jih učitelji uporabljamo pri pouku. Prosto dostopen je tudi tisk.

Temeljna dejavnost šolske knjižnice je ob izposoji gradiva vzgojno-izobraževalna dejavnost. Šolska knjižnica se integrira v življenje šole in njeno delo, da lahko opravlja svoje naloge v skladu s potrebami vseh udeležencev vzgojno-izobraževalnega procesa. Ob izposoji poteka individualno bibliopedagoško delo – pomoč in svetovanje učencem pri izboru leposlovne literature za domače branje, bralno značko, razna tekmovanja, branje nasploh, strokovne literature za individualno rabo, izdelavo seminarskih nalog, shranjevanje in navajanje virov znanja, spoštovanje intelektualne lastnine in avtorskih pravic; pomoč in svetovanje učiteljem  v zvezi s strokovno literaturo, kolikor je je sicer na voljo. Bibliopedagoško delo z oddelki in skupinami se izvaja v vseh oddelkih. KIZ poteka v skladu z letnim delovnim načrtom šolske knjižnice in letno pripravo za knjižnično informacijska znanja. Delo z mladimi bralci poleg KIZ ur in drugih dejavnosti (obisk avtorja, tematske razstave, ogled gledališke predstave) poteka tudi v okviru branja za bralno značko. Knjige učenci lahko izbirajo sami, v pomoč pa jim je priporočilni seznam del za bralno značko, izobešen v šolski knjižnici in izdelan na podlagi priporočilnega seznama otroških in mladinskih knjig Knjižnice Otona Župančiča v Ljubljani. Ob branju in pogovorih o prebranih knjigah učenci spoznavajo književnost (predvsem mladinsko) in se urijo v branju, pripovedovanju, recitiranju …, predvsem pa izražajo svoje doživljanje ob branju leposlovja. V okviru šolske knjižnice ob zaključku bralne značke na šoli vsako leto organiziramo prireditev, kjer učenci aktivno sodelujejo in imajo priložnost spoznati enega od številnih slovenskih literarnih in drugih ustvarjalcev. Tako so naši učenci imeli priložnost spoznati Toneta Partljiča, Andreja Rozmana – Rozo, Jasno Branko Staman, Primoža Suhodolčana, Pavleta Ravnohriba, Janjo Vidmar, Slavka Pregla, Boštjana Gorenca – Pižamo … V letošnjem letu načrtujemo srečanje z Igorjem Plohlom. Teden pisanja z roko obeležujemo z literarno čajanko v avli šole, na kateri se ob čaju, piškotih in zanimivih knjigah družimo vsi učenci in učitelji šole. V podporo razvijanju bralne kulture in informacijske pismenosti se učenci naše šole vključujejo v različne projekte, kot so nacionalni mesec skupnega branja, Rastem s knjigo in druge dejavnosti – priporočilni seznami branja, predstavitve knjižnih novosti, dejavnosti ob mesecu šolskih knjižnic. Skozi vse leto se v vitrinah šolske avle pripravljajo tematske knjižne razstave ob spominskih dnevih, kulturnem prazniku, božično-novoletnih praznovanjih, pomembnejših dogodkih … in se predstavljajo knjižne novosti.

Šolska knjižnica OŠ Apače že več let sodeluje s splošno knjižnico Javni zavod knjižnica Gornja Radgona, od leta 2019 pa tudi s Krajevno knjižnico Apače, ki je enota Splošne knjižnice Gornja Radgona. Šolska in splošna knjižnica aktivno sodelujeta v nacionalnem projektu spodbujanja bralne kulture – Rastem s knjigo. Cilji več kot desetletnega vseslovenskega projekta so spodbujati dostopnost kakovostnega in izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja, promovirati vrhunske domače ustvarjalce mladinskega leposlovja, spodbujati bralno motivacijo šolarjev in njihov obisk splošnih knjižnic, motivirati založnike za večje vključevanje sodobnih slovenskih piscev v založniške programe za mladino ter povečevanje deleža izdanega izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja. (Povzeto po JAK- https://www.jakrs.si/bralna-kultura/rastem-s-knjigo-). Sedmošolci naše šole v okviru tega projekta obiščejo splošno knjižnico Gornja Radgona, kjer spoznavajo knjižnico, gradivo, možnosti, ki jih knjižnica ponuja uporabnikom, ter se seznanijo s sistemom COBISS. Ob obisku knjižnice sedmošolci prejmejo knjigo slovenskega pisatelja. Obisk vključuje tudi seznanjanje z najnovejšim mladinskim leposlovjem ter predstavitev avtorja knjige.

 

“Obiskuj” knjižnice s pomočjo COBISS-a:   https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/user/login

 

 

 

Dostopnost